مقالات

متریال تشکیل دهندۀ ساندویچ پانل چیست؟

صنعت ساختمان‌سازی در سال‌های اخیر به شدت تغییر کرده است و ساندویچ پانل‌ها جایگزین پوشش‌های قدیمی و سنتی شده‌اند. این نوع از مصالح از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند و از طرف دیگر باعث افزایش یافتن سرعت اجرای پروژه هم می‌شوند. علاوه بر مزیت‌های اجرایی در اغلب سازه‌ها به خصوص ساختمان‌های پیش ساخته، از نظر زیبایی‌شناسی هم  ساندویچ پانل‌ها زبانزد هستند. انواع مختلفی از ساندویچ پانل‌ها وجود دارند که هر کدام از آن‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. ساندویچ پانل‌ها یک محصول ساده و در عین حال سبک است که در مقابل نیرو‌های وارده بر آن بسیار مقاوم است. اجزای نشکیل دهندۀ ساندویچ پانل هر کدام  قابلیت مقاومت در برابر فشار و حرارت را دارند که اباعث شده است مقاومت کلی پانل تحت تأثیر ویژگی اجزای تشکیل دهندۀ ساندویچ پانل قرار بگیرد.

کاربرد ساندویچ پانل

از این مدل محافظ‌ها و ورق‌های ساختمانی به شکل گسترده به عنوان یک روکش خارجی  برای ساختمان‌های یک و یا چند طبقه‌ای که نیازمند به مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی از جمله دمای هوای غیر متعارف، وزش باد با سرعت زیاد، رطوبت یا خشکی بیش از حد را دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. از کارخانه‌ها گرفته تا استادیوم‌ها، مراکز خرید، استخر‌ها این مخصول کاربرد دارد در واقع ساندویچ پانل یک راه حل با دوام و اقتصادی برای بیشتر ساختمان‌ها می‌باشد. این نوع عایق مستحکم به عنوان یک محصول پیشتاز است که روز به روز در مناطق جدیدی از جمله اجرا در ساختمان‌های نظامی، ساختمان‌های کشاورزی، مسکن پیش ساخته، ساختمان‌های محل کار، سیلو‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود.

نصب و اجرای ساندویچ پانل

قبل از نصب کردن باید به نکاتی همانند فاصلۀ ستون‌ها در مکان نصب، ارتفاع پانل و همچنین جهت باد توجه کرد. ساندویچ پانل‌های دیواری به دو صورت افقی و عمودی قابل نصب هستند و پس از اتمام نصب برای استحکام و برای بالا بردن مقاومت سازه در برابر عوامل طبیعی با پیچ‌های واشر دار پیچ خواهند شد. برای درز‌بندی و همچنین آب‌بندی کردن پروژه دقت زیادی باید در هنگام استفاده از چسب سلیکون داشت. برای کمتر شدن هزینۀ پانل ساندویچی می‌توان به جای اینکه از هر دو طرف پانل از ورق فلزی استفاده شود، فقط در یک طرف ورق فلزی به کار رود و همچنین می‌توان ضخامت ورق فلزی را کاهش داد.

اجزای تشکیل دهندۀ ساندویچ پانل

اگرچه در ظاهر ساخت و تولید آن ساده است اما این موضوع باعث نمی‌شود که از اهمیت این موضوع کم شود. ساخت ساندویچ پانل اگرچه قابل فهم است و به راحتی می‌توان آن را فرا گرفت اما در این میان باید به همۀ نکات هم توجه داشت. از جمله اجزای تشکیل دهندۀ ساندویچ پانل که به ترتیب می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

ورق فلزی فوقانی

اولین و مهم‌ترین اجزای تشکیل دهندۀ ساندویچ پانل ورق‌های فوقانی هستند که از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش این محصول به شمار می‌آید. ورق رویی یا همان فوقانی اولین بخش از سازه می‌باشد که با عوامل بیرونی هم ارتباط دارد. اگر این بخش استحکام و مقاومت کافی را نداشته باشد نفوذ کردن به بخش‌های دیگر به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. نکاتی که در رابطه با ورق‌های فلزی فوقانی وجود دارد از جمله اینکه در زمان تولید این ورق‌ها ضخامت آن‌ها حد مشخصی دارد و نمی‌تواند  از آن فراتر رود، ضخامتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است ۳ تا ۵ میلی‌متر می‌باشد و اگر هم ضخامت افزایش داده شود می‌توان آن‌ها را پروفیل کرد به این معنا که بر روی سطح ورق‌ها طرح و نقش ایجاد می‌شود. از جمله رایج‌ترین روش‌های پروفیل کردن هم می‌توان به طرح دار کردن و شطرنجی کردن ورق‌ها اشاره کرد. دلیل انتخاب کردن ورق‌های بیرونی از جنس فولاد و آلومینیوم این است که در آزمایش‌های انجام شده بر روی آن‌ها بهترین عملکرد‌ها و واکنش‌ها را داشته‌اند.

ورق‌های تحتانی

این مدل ورق‌ها در پشت محصول قرار دارند. از آن جهت که ساندویچ پانل‌ها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها تولید و عرضه می‌شوند از همین رو می‌توان این اطمینان خاطر را داشت که نمای زیبایی به ساختمان می‌دهد.

 نکات قابل توجه در ورق‌های تحتانی: در قسمت داخلی سازه قرار می‌گیرند، ورق‌های بیرونی بیشتر در معرض برخورد با عوامل تخریب‌کننده می‌باشند که در نتیجه باید با ضخامت بیشتری تولید شوند این درحالی است که قرار گرفتن ورق‌های تحتانی در قسمت درونی سازه و برخورد نکردن با عوامل خارجی نیازی به ضخامت بالا ندارند. از آنجایی که جنس ورق‌های بیرونی و داخلی می‌تواند همانند یکدیگر باشد در نتیجه باعث می‌شود در ساختار سازه هماهنگی حفظ شود. در بعضی از موارد به دلایل فنی و تخصصی دیوار‌های سوله یا کارخانه‌ها از ساندویچ پانل‌ها ساخته نمی‌شوند و در این حالت هم پس از ساخت دیوار با مصالح سنتی بر روی آن ساندویچ قرار  می گیرد.

هستۀ مرکزی

جنس این قسمت از فوم عایق است مهم‌ترین وظیفه‌ای هم که بر عهده دارد ایزوله‌سازی ساندویچ پانل در برابر حرارت و صدا است. در گذشته برای هستۀ میانی ساندویچ پانل‌ها از پشم شیشه و پشم سنگ استفاده می‌کردند البته شاید در بعضی از مجموعه‌ها هنوز هم از این دسته از مواد استفاده شود، اما مطابق با استاندارد‌های جهانی در حال حاضر بهترین مواد برای هستۀ میانی فوم عایق است. روش تزریق فوم عایق به میان دو صفحه در صورتی انجام می‌شود که دو ورق ساندویچ پانل از قبل گرم شده باشد و به تبع آن تحت فشار قرار می‌گیرد. برای تعیین ضخامت فوم نیز  شرایط و مکانی که قرار است ساندویچ پانل در آن‌ها  استفاده  شود اهمیت دارد

نتیجه‌گیری

مقاومت و سازگاری کردن ساندویچ پانل‌ها در برابر شرایط محیطی در کنار تنوع طرح و رنگ و بقیۀ ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول عامل بسیار مهمی است که ساندویچ پانل به عنوان یک مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز انتخاب می‌شود علاوه بر این قیمت این محصول نکته‌ای است نباید از آن غافل شد. ساندویچ پانل‌ها با وجود مزایایی که دارند بسیار مقرون به صرفه هستند و عمر این محصولات هم بسیار بالا است و در برابر هزینه‌ای که پرداخت می‌شود امنیت سازه سال‌ها تأمین می‌شود. پانل‌ها تنوع بسیاری دارند و دست مشتری برای انتخاب‌های بیشتر و متنوع‌تر باز است در حفظ انرژی هم بسیار مؤثر است و هزینه‌های جابه جایی را کم می‌کند.

تهران، واوان، بازارسوده، پلاک ۱۳
تلفن: 02166270022
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

مشاوره رایگان

+989121797379