مقالات

خواص ویژگی‌های رنگ پلی یورتان و خواص بهترین رنگ پلی یورتان

از رنگ های پلی یورتان به عنوان روکش استفاده می شود. دارای مقاومت بالایی در برابر نور فرابنفش می باشد و همچنین ماندگاری بالایی دارد. دو ماده در این رنگ در اثر فرآیند شیمیایی غیرقابل بازگشت قرارگرفته و این واکنش شیمیایی باعث می شود دو ماده به مقدار مناسب ترکیب و تنظیم کردن نسبت مناسب برای ترکیب آنها دارای اهمیت فراوانی خواهد بود. از نکات منفی این رنگ میتوان اینگونه بیان کرد که از آن به عنوان روکش بر روی روکش دیگر نمیتوان استفاده کرد. به دلیل اینکه رنگ ها دارای محلول های به شدت فعالی اند و ممکن است به آستری زیر آن آسیب رسانده و باعث خرابی و رنگ پریدگی می شود. رنگ پلی یورتان خیلی چسبناک می شود و از سطح رنگ می پرد. رنگ های پلی یورتان به دلیل اینکه دارای مقاومت بالایی در برابر نورخورشید و دارای چسبندگی خوبی هستند، کاربردی بوده و مورداستفاده قرار می گیرند. این دسته رنگ ها برپایه رزین آکریلیک و به همراه پلی ایزوسیانات است. این رونگ ها را میتوان بر روی انواع سطح ها استفاده و دارای ظاهری زیبا می باشند.


اگر از رنگ پلی یورتان به تنهایی برای سطوح چوبی استفاده کنید، باعث پوسته پوسته شدن می شود. ترکیبات رنگ را میتوان خریداری کرده و آن را درست کنید. پلی یورتان با فرمول پایه ای آب و روغن ایجاد شده و این مدل آن خیلی مقاوم تر و ماندگارتر است. این رنگ خیلی سریعتر خشک شده و دارای بخار کمتری است.
در ادامه به بررسی مزایای رنگ های پلی یورتانی خواهیم پرداخت که عبارتند از:
• مقاومت و استحکام آنها در برابر نورخورشید و شرایط مختلف آب و هوایی
• ایجاد ظاهری زیبا و دارای براقیت مناسب
• چسبندگی بالا وعالی
• مقاومت رنگ در برابر نفوذ مواد اسیدی و بازی
• سرعت بالادر خشک شدن رنگ
• دارای تنوع رنگی بالا
کاربردهای رنگ های پلی یورتان عبارتند از:
• برای رنگ آمیزی کردن سطح کشتی و پل عابرپیاده و...
• ماشین آلات های کشاورزی
• رنگ آمیزی قطعات خودرو
• رنگ آمیزی اسکله ها و بنادر
• رنگ آمیزی کف پوش در مراکز بهداشتی ودرمانی
برای یکنواختی بیشتر رنگ در سطوح بهتر است به روش اسپری رنگ کنید.

نحوه آماده سازی رنگ پلی یورتان


رنگ های پلی یورتان دوجزئی بوده و اختلاط در این نوع رنگ ها مهم است. اگر نسبت آنها به خوبی تعیین نگردد رنگ خشک نمی شود. بعد از مخلوط کردن آنها به وسیله همزن الکتریکی هم زده و به روش های مرسوم بر روی سطح رنگ آمیزی می کنند.

روش های رنگ کردن سطوح با رنگ پلی یورتان


این رنگ با توجه به مقاومت در برابر عوامل خارجی مانند نور خورشید و... معمولا به عنوان لایه آخر استفاده می شود. در ضخامت های کم معمولارنگ آمیزی می کنند. روش هایی که برای رنگ کردن با این مدل رنگ برای سطوح به کار می رود عبارت است از: اسپری هوا و بدون هوا، قلمو و غلطک.

شرط نگهداری رنگ پلی یورتان


رنگ پلی یورتان قابلیت اشتعال داره و لازم است در ظروف در بسته و پلمپ شده دوراز آتش و مواد منفجره و جریان قوی برق قرار گیرد. ظرف این رنگ ها را باید دوراز جاهای مرطوب و آب نگهداری کرد. در صورت بازکردن درب ظرف، باید رنگ را در کمترین زمان ممکن مصرف کرد. در رابطه با رنگ های پلی یورتان می توان دسته بندی زیر را ارائه داد که عبارت است از:
• رنگ پلی یورتان مات: این مدل از محصول دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالا در شرایط جوی و نورخورشید محسوب می شود. رنگ دارای رویه پلی یورتان مات علاوه بر اثبات رنگ بالا، به علت مات بودن پوششی مناسب برای سطوح و سازه ها فراهم می کند.
• رنگ پلی یورتان نیمه مات: علاوه بر داشتن ویژگی هایی که رنگ پلی یورتان مات دار، از دیگر خصوصیات آن میتوان گفت این رنگ مقاومت بالایی در برابر خراشیدن دارد که این ویژگی سبب استفاده گسترده از این محصول در صنایع می گردد.
• رنگ پلی یورتان براق: این رنگ علاوه بر مقاومت بالا در برابر نورخورشید و مواد شیمیایی و مکانیکی می باشد، ثبات رنگی و حفظ کردن براق بودن و همین امتیاز باعث بهره گیری به عنوان رنگ بر روی لایه میانی می باشد. دیگر خصوصیات این رنگ مقاومت بالای آن در برابر خراش می باشد، این امر موجب استفاده کردن وسیع در صنایع مختلف شده است. این رنگ جزو متداول ترین نوع پلی یورتان ، در صنایع فلزی و بحث صنعتی است.
• رنگ پلی یورتان نیمه براق: این رنگ نیمه براق به منظور بهبود لایه سطحی و نهایی طراحی شده است. مقاومت بالای شیمیایی و مکانیکی در شرایط نورخورشید از خوبی های این رنگ می باشد. این رنگ براق و دارای ثبات رنگی بوده که به عنوان رنگ نهایی بر روی لایه میانی اپوکسی نیز استفاده می شود. از دیگر خصوصیت های این رنگ مقاومت بالای آن در برابر خراش است که این امر موجب استفاده فراوان از آن در صنایع مختلف شده است. این رنگ نیز در صنایع فلزی مورد استفاده قرارمی گیرد.

کاربردهای پلی یورتان


پلی یورتان به گفته وزارت نیروی ایالات متحده، هزینه گرمایش و سرمایش ۵۶ درصد از انرژی مورد استفاده در خانه های آمریکایی راشامل می شود. پلی یورتان این اجازه را می دهد تا با شرایط سازگار باشد و مشکلات ایجاد شده رابرطرف کند. پلی یورتان برای پیشرفت در صنایع مفید خواهد بود. طیف وسیعی از مواد مصرفی می توانند با در نظر گرفتن نیازهای خود رنگ پلی یورتان را ایجاد کنند.

مقایسه پلی یورتان با رنگ


رنگ پلی یورتان خیلی ماندگارتر از رنگ معمولیست و مدت زیادتری باقی می ماند. برای استفاده کردن از رنگ انتخاب وسیع تری خواهید داشت ولی گاه میتوان اگر مانعی نیست از هر دوی آنها استفاده کرد.یعنی ابتدا رنگ زده و بعد بر روی آن پلی یورتان بزنید. رنگ از نظر هزینه نسبت به پلی یورتان کمتر است. محصولات رنگ پلی یورتان خیلی گران قیمت تر هستند به همین دلیل به طور مستمر مردم برای رنگ کردن کل خانه خود از پلی یورتان استفاده نمی کنند.
باید توجه داشت که این رنگ را بعد از اختلاط باید در فرصتی محدود استفاده کنید. در دمای ۲۳ درجه سانتی گراد، زمان خشک شدن برای پلی یورتان حدودا ۶ ساعت خواهد بود. قبل از رنگ آمیزی حتما سطح زیرین آن تمیز باشد.

تهران، واوان، بازارسوده، پلاک ۱۳
تلفن: 02166270022
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

مشاوره رایگان

+989121797379