مقالات

زیر سازی ساندویچ پانل

زیر سازی ساندویچ پانل از مراحل بسیار مهم در هنگام نصب و اجرای پانل ها می باشد.. البته زیر سازی درمورد ساندویچ پانل های دیواری اهمیت بیشتری دارد.
با این حال ساندویچ پانل های سقفی نیز نیاز به زیرسازی دارند که در این مطلب درموردش خواهید خواند.


زیر سازی ساندویچ پانل دیواری


برای زیرسازی ساندویچ پانل دیواری به کمک یک سری عملیات هایی برای آهن کشی از پروفیلهایی استفاد می شود که دارای ابعاد ۹۰ در ۹۰ و ۸۰ در ۸۰ می باشند. سپس ساندویچ پانل های دیواری به حالت افقی دور تا دور سازه به فاصله ی ٣٠ سانتی متر با پیج پرچ می‌شود.
روش نصب پیچ مخفی باعث می‌شود تا ظاهر یک دست و زیبا تری ارائه شود، لذا از این روش بیشتر برای ویلا های پیش ساخته و مسکونی استفاده می‌شود.

انواع روش های نصب ساندویچ پانل های دیواری


نصب ساندویچ پانل های دیواری روی زیر ساز را می‌توان به صورت پیچ مخفی و یا نر و مادگی انجام داد.
نر و مادگی : در این حالت ساندویچ پانل ها بر روی سطوح خود دارای شیار های متعددی هستند. هنگام قرارگیری دو پانل در کنار هم این شیار ها به صورت فاق و زبانه در یکدیگر فرو می‌روند و به این صورت اتصال کامل ايجاد می‌شود.
در نهایت پس از قرار گیری ساندویچ پانل در جای مناسب خود بایستی با استفاده از پیچ سر مته دار مهار شود.
مدل پیچ مخفی: فرق میان ساندویچ پانل پیچ مخفی با ساندویچ پانل نر و مادگی در این است که فرم لبه های عرض آن باهم فرق می کنند و مفید تر است. نصب در آن به این شکل است که ابتدا یکی از ساندویچ های پانل ها به زیر ساز پیچ خواهند شد و سپس از آن لبه به صورت اورلب ساندویچ پانل دیگر بر روی آن پیچ می شود و آن را پنهان می کند.
از این مدل نصب برای ایجاد زیبایی و ظاهری یکدست می توان استفاده کرد و بیشتر برای ویلاهای پیش ساخته شده و یا سایر سازه های مسکونی کاربرد دارد.

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی


در ساندویچ پانل های پیچ مخفی نیاز است برای نصب ساندویچ پانل یک شبکه زیر سازی با استفاده از پروفیل های فلزی بسازیم و شبکه زیر سازی را به کمک پیچ های سرمته به ساندویچ پانل وصل می شوند.
پیچ های سرمته در ساندویچ پانل دیواری ساده قابل رویت هستند ولی مدل این نوع از پانل مخفی مانند سایر ساندویچ پانل های دیواری است. در برخی از این پانل ها طوری طراحی شده است که پس از نصب پیچ های به کار رفته قابل رویت نمی باشد.
سازه ها به شکلی روی، هم قرار می‌گیرند که لبه ها پس از بستن یک پانل، لبه پانل بعدی روی پیچ را می‌پوشاند و باعث ایجاد زیبایی در ظاهر و بالا بردن کیفیت سازه می‌شود این سازه در دیوار های صنایع مختلف و سوله ها و کارخانه ها و در اتاق های سردخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
در مدل پیچ مخفی فرقی که ساندویچ پانل پیچ مخفی با ساندویچ پانل نر و مادگی دارد در این است که لبه های عرضی و مفید فرم های آنها نسبت به یکدیگر متفاوت هستند. نصب آن بدین صورت است که ابتدا یکی از ساندویچ پانل ها به زیر ساز پیچ می‌شود و سپس از آن لبه اورلب ساندویچ پانل دیگر بر روی پیچ قرار می‌گیرد و آن را مخفی می‌کند.

نکات مهم در نصب و زیرسازی ساندویچ پانل دیواری


از جمله نکاتی که در هنگام نصب و زیرسازی ساندویچ پانل دیواری باید به آن توجه کرد موارد زیر است :
عرض و ارتفاع ساندویچ پانل
نحوه قرار گیری و چیدمان نر و مادگی
شدت وزش باد منطقه
محل نصب پانل ها
فاصله بین ستون ها
زیر سازی ساندویچ پانل سقفی

 

نکات مهم در نصب و زیرسازی ساندویچ پانل سقفی


برای زیر سازی ساندویچ های پانل سقفی به ساختار اجرا شده بر روی سقف و فاصله مابین تکیه گاه های اصلی بستگی دارد.
بعد از ان ساندویچ ها بر روی پرلین های واقع شده بر روی سقف قرار می گیرن و با کمک پیچ سرمته گالوانیزه شده به زیر ساز ان وصل می شوند.
موارد دیگری که در زمان نصب ساندویچ پانل سقفی باید به آنها توجه شود عبارتند از: :
برای نصب ساندویچ پانل های سقفی بایستی از پیچ های واشر دار مخصوص استفاده شود.
برای ساندویچ های پانل سقفی باید از فلاشینگ و ابرو ها در محل های مناسب استفاده شود که نه تنها زیبایی خاصی به شکل و ظاهر سازه به آب بندی پروژه می دهد فاصله ما بین پانل را نیز موقع قرارگیری در کنار یکدیگر باید در نظر گرفت تا باعث هم پوشانی و آب بندی کاملی شود.

جمع بندی


برای نصب و زیرسازی ساندویچ پانل دیواری به پانل های دارای اندازه دقیق و استاندارد نیاز است یعنی باید از متریالی ک دارای کیفیت مناسبی است استفاده کرد که هم برای تولید مناسب باشد و هم برای تکنولوژی که با آن محصول ساخته می شود نیز به کار برود.
پایه و اساس زیرسازی پانل دیواری به این صورت است که حتما باید عملیات آهن کشی به کمک یک سری پروفیلهای 9 در 90 و یا 80 در 80 انجام شود و بیان کردم که از جمله روش های نصب ساندویچ پانل دیواری به دو صورت پیچ مخفی و یا نر و مادگی می باشد.
برای زیرسازی ساندویچ پانل سقفی به ساختار اجراش شده بر روی سقف و فاصله ای که میان تکیه گاه های اصلی وجود دارد نیاز دارید.

تهران، واوان، بازارسوده، پلاک ۱۳
تلفن: 02166270022
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

مشاوره رایگان

+989121797379