مقالات

عایق حرارتی در ساختمان

یکی از مصالح مهم در ساختمان سازی عایق حرارتی است که نمی گذارد حرارت از محیطی به محیط دیگر انتقال شود. تنظیم درجه حرارت محیط، بسیار موثر در تامین آسایش ساختمان است. استفاده کردن از عایق حرارتی باعث می شود در مصرف انرژی صرفه جویی شود چرا که باعث، تعادل حرارت محیط می شود و زمانی که درجه حرارت محیط متناسب باشد انسان می تواند آرامش بیشتری داشته باشد. این مسئله برای حفظ محیط زیست هم دارای اهمیت است.


اهمیت استفاده از عایق حرارتی ساختمان


هزینه پرداختی که بابت عایق کاری حرارتی ساختمان داده شده است، بعد ها به خاطر اینکه در مصرف انرژی صرفه جویی شده است جبران می شود و دیگر نیازی نیست بابت قبوض سنگین پرداختی نگران بود. علاوه بر این که قابلیت عایق حرارتی دارند، می توانند در برابر آتش مقاوم باشند. زیرا مواد تشکیل دهنده این نوع عایق از کندسوز است. همچنین زمانی که فصل سرما فرا می رسد، نیاز ساختمان به عایق حرارتی بسیار بیشتر می شود چرا که اگر عایق کاری مناسب انجام نشود احتیاج به سوخت بیشتری برای گرم کردن ساختمان است و هزینه قبوض افزایش می یابد.

گرما می‌ تواند از مکان گرم به مکان سرد برود. برای اینکه از ورود گرما به محیط سرد جلوگیری شود از عایق حرارتی استفاده می شود. در صورتی که عایق کاری انجام شود، فضای داخلی ساختمان در زمستان گرم و در تابستان خنک است. اگر می خواهید عایق حرارتی مناسبی را انتخاب کنید، اول باید دمای محیط و شرایط آب و هوایی محل خود را در نظر بگیرید. می‌بایست ضخامت عایق حرارتی به قدری باشد که تا جایی که امکان دارد از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند.

ویژگی های عایق حرارتی خوب


از ویژگی های یک عایق حرارتی خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- از چگالی مناسبی برخوردار باشد.
- عمر بالا و مفیدی داشته باشد.
- در برابر گرمای بالا و حرارت چروک نشود.
- باید از نظر شیمیایی خنثی باشد و در مقابل عوامل خارجی واکنشی انجام ندهد.
- مقاومت زیادی در برابر عوامل قارچی، عوامل میکروبی، حرارت و اشعه ماورای بنفش داشته باشد.

انواع عایق حرارتی


عایق حرارتی ها انواع مختلفی دارند که می توانید متناسب با ویژگی های آن ها برای سقف، دیواره ها و نقاط دیگر ساختمان از آن استفاده کنید. از انواع عایق حرارتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
عایق فوم پلی اورتان
عایق پلی استایرن
عایق الاستومری
عایق پشم ‌شیشه
عایق سلولزی
عایق پرلیت
عایق ایزوهم
این ها معمولی ترید مواد عایق هستند ولی تنها مواردی نیستند که استفاده می شوند. جدیدا موادی مثل آعروژل مقرون در دسترس و به صرفه است. ناسا برای اینکه کاشی های مقاوم در برابر حرارت بسازد از آعروژل ها استفاده کرده است، که می تواند گرما را تا حدود ٢٠٠٠ درجه فارنهایت که بدون انتقال حرارت یا با کمی حرارت برساند. این نوع عایق ها نسبت به عایق های دیگر هزینه بالاتری دارند. از مواد عایق های دیگر که این روز ها درباره آن ها صحبت می شود، پشم گوسفند، الیاف طبیعی و پوشال هستند. اگر بخواهیم پلی ایزوسیانورات را با پلی اورتان مقایسه کنیم می توان گفت که پلی ایزوسیانورات در مقایسه با پلی اورتان، یک پلاستیک گرما سخت سلول بسته است.

کاربرد عایق های حرارتی


همانطور که می دانید عایق های حرارتی به صورت پراکنده در خیلی از صنایع مختلف استفاده می شوند و یکی از محصولات بسیار محبوب هستند. دو تا از کاربرد های اصلی عایق موارد زیر می باشند:
١- سیستم های فضا و همچنین سیستم های سرمایش، گرما را در تمام تاسیسات تزریق می کند. و این کار را با استفاده از کانال ها یا لوله هایی که به عایق کاری نیاز دارند انجام می دهد.
۲- عایق ها، دمای خوشایند ساختمان را حفظ می کنند و میزان خیلی زیادی از مصرف انرژی دنیا را کم می کند.
عایق های حرارتی از لحاظ عملکرد
باید قبل از خریدن عایق حرارتی به نوع عملکرد آن توجه کنید. در اینجا به سه نوع از عملکرد عایق حرارتی اشاره شده است:
١- منعکس کننده
نوعی از عایق های حرارتی وجود دارد که داراری عملکرد منعکس کننده است. جوری که اگر گرما به صورت تشعشع جابه‌جا شود آن را متوقف می کند. می بایست جنس این مدل ها از فلز باشد، برای اینکه بتواند از انعکاس گرما و خروج آن جلوگیری کند. همچنین باید در نصب این نوع عایق ها دقت کنید. چرا که اگر به درستی نصب نشود قابلیت خود را به خوبی حفظ نمی کند.
٢- رطوبتی
در صورتی که رطوبت به عایق ها برخورد کند از قابلیت های آن ها کم می شود و به همین علت برخی از محصولات مجهز به عایق رطوبتی هستند که به نسبت مدل های دیگر در کار خود، عمل موثر تری دارند. اگر جهت خریدن عایق های حرارتی در محیطی که دارای رطوبط است اقدام کردید، به این قابلیت خوب توجه کنید.
٣- همرفتی
یکی از روش هایی که هوا را جابه‌جا می کنند، همرفت است و طبق اصولی که همرفت دارد، بعضی از محصولات دارای گذر حرارتی هستند. در این موقعیت وجود عایق های حرارتی از جمله پشم شیشه، قادر است از جریان همرفت جلوگيری کند. به همین دلیل در این مدل عایق ها حباب های هوا در بین الیاف ها وجود دارد و تا حدی جریان همرفت کم می شود.
پنج نوع عایق حرارتی دیوار
عایق های حرارتی از در فضا های گوناگونی از ساختمان مثل دیوار، سقف، سیم برق و خیلی موارد دیگر استفاده می شود. ولی بیشترین کاربرد این محصولات در دیوار های خانه می باشد. چرا که از طرق دیوار ها زیاد ترین مقدار گرما و سرما جابه‌جا می شود. می توان به پنج مدل عایق کاری دیوار در حین ساخت، به موارد زیر اشاره کرد:
عایق کاری از خارج ساختمان
عایق کاری از داخل ساختمان
عایق کاری با بلوک های سیمانی
عایق کاری حرارتی در بین دیوار دوجداره
عایق کاری دیوار با ساندویچ پانل

تهران، واوان، بازارسوده، پلاک ۱۳
تلفن: 02166270022
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 

مشاوره رایگان

+989121797379